Suroviny na výrobu piva: Chmeľ slúži pre horkosť a arómu piva, ale aj prirodzenú stabilizáciu

Chmeľ dáva pivu dušu. Poznáme desiatky, až stovky rôznych druhov chmeľu, ktoré sa používajú pri výrobe piva. Chmeľ podľa spôsobu použitia ovplyvňuje horkosť piva, jeho chuť a vôňu, či stabilizáciu a konzerváciu piva. Počas varenia sa z neho uvoľňuje množstvo esterov, olejov a iných zdraviu prospešných látok. Chmuľo je náš kámoš, vo viacerých častiach vás prevedie v článkoch jeho svetom a naučí základné aj pokročilé veci, ktoré by ste mali vedieť o chmeli a pive.

O surovine ako takej

Chmeľ je rod rastlín, ktoré patria do čeľade konopovitých. Už v starovekom Ríme pol považovaný za rastlinu, ktorá podporuje chuť k jedlu a ukľudňuje nervy. Tieto a mnohé ďalšie jeho vlastnosti dobre poznáme aj z výroby piva. Tak isto ako aj pri sladoch platí to, že jednotlivé pivné štýly si vyžadujú použitie rôznych druhov chmeľov. Výnimkou samozrejme nie sú ani pivá, ktoré sa skladajú len z jedného chmeľu a tie nesú anglické označenie single hop. Pivká z jedného druhu sladu a jedného druhu chmeľu teda označujeme ako Single Malt Single Hop (tzv. SMaSH). Tešia sa čoraz väčšej popularite.

Chmeľ sa kedysi pri varení piva nepoužíval, ale neskôr sa prišlo na to, že perfektne vyváži sladovú chuť piva. Prv sa pridával skôr kvôli chuti, no neskôr sa zistilo, že pomáha aj v oblasti zachovania chute a stabilizáci – t.j. pri konzervácii piva. Hovorí sa, že pivný štýl IPA vznikol tak, že Angličania dávali do piva chmeľ, aby pivo vydržalo dlhú cestu loďou do Indie a len vďaka tomu si svoje obľúbené pivo mohli vychutnať v India, počas doby kolonizácie. Tento pivný štýl bol upravený aj tým spôsobom, aby obsahoval viac alkoholu, čo tiež prispelo ku udržaniu kvality piva pri ďalekých cestách.

Obrázok od RitaE z Pixabay

Chmeľ pri varení piva

Chmeľ sa počas výroby pivka pridáva do sladiny. Keď varíme chmeľ v sladine, hovoríme o chmeľovare a výsledný produkt po skončení chmeľovaru nazývame mladina. Každé pivko má svoj vlastný spôsob chmeľovaru. Teda kedy sa počas varu pridáva do diela chmeľ a v akom množstve. Chmeľovar trvá väčšinou 60 – 90 minút. Chmeľ, ktorý do neho pridáme na začiatku sa pridáva na horkosť a chmeľ, ktorý dávame na konci chmeľovaru, alebo až po ňom, sa pridáva pre arómu, či už vôňu alebo chuť. Najčastejšie sa používa lisovaný a granulovaný chmeľ a je nutné ho skladovať bez prístupu vzduchu a tepla, inak by mohol zoxidovať. Ale do týchto detailov pôjdeme opäť v ďalších našich článkoch.

Spracoval: Matúš Bíly

Revízie: Ján Staškovič, Marek a Romana (maroma.sk)

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart